Założyciel

Eugeniusz Wawrzyniak  jest polskim organista mieszkającym od ponad 30 lat w Belgii. Po ukończeniu  poznańskiej  Akademii Muzycznej w klasie organów profesora Romualda Sroczyńskiego, studiował  w Konserwatorium Królewskim w Liège i  w Brukseli.  W 1991 r. zdobył Dyplom Premier Prix.

Koncertował w  Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Luxemburgu oraz  Stanach Zjednoczonych (New Haven – Connecticut ; Los Angeles – California, Nowy Jork – katedra św. Patryka) oraz  wielokrotnie w Polsce na najważniejszych krajowych festiwalach organowych.

Nagrywał dla belgijskiej rozgłośni Radio 3 i Polskiego Radia. Współpracował również z Filharmonią Poznańską.

W ramach swojej działalności artystycznej Eugeniusz Wawrzyniak nie ogranicza się do recitali organowych, ale szuka ciągle nowych wyzwań, łącząc swoje koncerty i nagrania z innymi instrumentalistami, czego najlepszym przykładem jest ostatnia płyta z Marc Grauwelsem i Yossifem Ivanovem.

[tu do nabycia]

Wśród muzyków występujących z Eugeniuszem Wawrzyniakiem warto wymienić takich artystów i zespoły jak: Lorenzo Gatto – skrzypce, Roman Gryń – trąbka, chór chłopięco-męski Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Macieja Wielocha, String Quartet Sirius – Praga, Thierry Cammaert – obój i wielu innych.

Będąc prezesem Towarzystwa Muzycznego  „CONCERTO” oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego w Marchienne (Festival Musical de Marchienne) w Charleroi, Eugeniusz Wawrzyniak rozwija aktywnie działalność kulturalną w Walonii, organizując koncerty muzyki organowej, chóralnej i kameralnej. Jednym z nadrzędnych celów w działalności społecznej Eugeniusza Wawrzyniaka jest chęć krzewienia polskości wśród tutejszej Polonii oraz przybliżenia polskiej kultury społeczności belgijskiej.

Od 1990 r. Eugeniusz Wawrzyniak jest organistą tytularnym w kościele Notre Dame de Miséricorde w Charleroi. Jest również pedagogiem w Atélier Musical de Manage, gdzie prowadzi klasę organów i fortepianu.

W dorobku Eugeniusza Wawrzyniaka znajdują się dwie solowe płyty organowe:

Sonaty Feliksa Mendelssohna nagrane w 2015 w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i Pawła w Poznaniu

[tu do nabycia]

oraz krążek „Soli Deo Gloria” z utworami J.S. Bacha, A. Guilmanta, R. Freteur, F. Borowskiego i Ch. Pardiniego, zrealizowany w 2017 roku na organach kościoła św. Kazimierza Królewicza we Wrocławiu.

[tu do nabycia]

W roku 2019 Eugeniusz Wawrzyniak wraz z czołowymi artystami belgijskimi – Marc Grauwelsem – flet oraz z Yossifem Ivanovem – skrzypce, dokonał nagrania podwójnego albumu „Destiny” w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu. [tu do nabycia]

Artysta jest także pomysłodawcą i założycielem zespołu wokalno- instrumentalnego Ensemble Vocal et Instrumental CREDO, z którym nagrał 2 płyty CD: „Avec vous, je suis avec vous” – 2012 oraz „Pour aimer de plus grand amour” w roku 2014.

[tu do nabycia]

W latach 2011-2013 Eugeniusz Wawrzyniak był trzykrotnie nominowany do tytułu „Polak Roku w Belgii” w dziedzinie kultury – konkursu organizowanego przez Radę Polonii Belgijskiej przy współpracy Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli.

Eugeniusz Wawrzyniak został dwukrotnie odznaczony przez Guy Harpigny, biskupa diecezji Tournai, medalem Saint-Eleuthère z okazji jubileuszu 25-lecia oraz 30-lecia pracy artystycznej i piastowania funkcji organisty tytularnego w kościele mariackim (Notre Dame de Miséricorde) w Charleroi.